Na mocy art. 36(2) Kodeksu Pracy w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia. W okresie tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Uprawnienie pracodawcy do zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy powstaje po złożeniu (przez którąkolwiek ze stron stosunku pracy) oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem i wygasa z rozwiązaniem stosunku pracy. Pracodawca decyzję o skorzystaniu z uprawnienia uregulowanego w komentowanym przepisie podjąć może w dowolnym momencie okresu wypowiedzenia, tak: Gersdorf Małgorzata i in., Kodeks pracy. Komentarz, wyd. IV, Opublikowano: WKP 2024 LEX.
Zgodnie z art. 167(1) Kodeksu Pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu.
W przypadku rozwiązania stosunku pracy pracownikowi należy się ekwiwalent za urlop wypoczynkowy (jeżeli nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego w tracie trwania stosunku pracy; w konsekwencji aby uniknąć obowiązku zapłaty ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, zwalniając pracownika z obowiązku świadczenia pracy, celowe jest w pierwszej kolejności udzielenie mu urlopu na podstawie art. 1671 k.p., a dopiero w pozostałym czasie okresu wypowiedzenia zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy) tak: Gersdorf Małgorzata i in., Kodeks pracy. Komentarz, wyd. IV, Opublikowano: WKP 2024 LEX.
Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy z art. 362 k.p. nie jest czynnością prawną (oświadczeniem woli) w rozumieniu art. 61 § 1 k.c., lecz jest realizowane w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy (wyrok SN z 5.09.2019 r., III PK 96/18, OSNP 2020/8, poz. 77) tj. odbywa się w drodze polecenia pracodawcy.
Pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy do momentu rozwiązania umowy o pracę zachowuje prawo do wynagrodzenia. Wynagrodzenie za okres nieświadczenia pracy przez pracownika, zwolnionego z obowiązku wykonywania pracy z inicjatywy pracodawcy przed dniem wejścia w życie art. 362 k.p., oblicza się jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy (zob. wyroki SN z 3.02.2016 r., II PK 339/14, OSNP 2017/8, poz. 95; z 5.12.2016 r., III PK 30/16, OSNP 2018/2, poz. 15).
Zdjęcie: www.freepik.com