Ochrona sygnalistów

W dniu 25 września 2024 roku wchodzi w życie w stosunku do podmiotów prywatnych ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U. 2024 poz. 928).

Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników są zobowiązani do przyjęcia procedury dokonywania zgłoszeń,  w której określić muszą w szczególności zasady przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych dokonywanych przez tzw. sygnalistów, zasady zapewnienia odpowiedniej ochrony sygnalistów i innych osób, sposób weryfikacji zgłoszenia wewnętrznego i dalszą komunikację z sygnalistą oraz prowadzenie rejestru spraw.

Wobec sygnalisty nie mogą być podejmowane działania odwetowe polegające w szczególności na: odmowie nawiązania stosunku pracy; wypowiedzeniu lub rozwiązaniu bez wypowiedzenia stosunku pracy; obniżeniu wysokości wynagrodzenia za pracę; wstrzymaniu awansu albo pominięciu przy awansowaniu; pominięciu przy przyznawaniu innych niż wynagrodzenie świadczeń związanych z pracą lub obniżeniu wysokości tych świadczeń; przeniesieniu na niższe stanowisko pracy a ochrona sygnalisty jest bezterminowa.

Podkreślenia wymaga, że sygnalista podlega ochronie określonej w przepisach ustawy od chwili dokonania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, pod warunkiem że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem zgłoszenia lub ujawnienia publicznego jest prawdziwa w momencie dokonywania zgłoszenia lub ujawnienia publicznego i że stanowi informację o naruszeniu prawa (tj. działał w dobrej wierze).

Osoba, która poniosła szkodę z powodu świadomego zgłoszenia lub ujawnienia publicznego nieprawdziwych informacji przez sygnalistę, ma prawo do odszkodowania lub zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od sygnalisty, który dokonał takiego zgłoszenia lub ujawnienia publicznego.

Zdjęcie https://pl.freepik.com/